Hodowane przez nas krowy Highland Cattle malowniczo komponują się z pejzażem terenów Dworu Dębogóra. Szkockie bydło górskie jest łagodne i niewysokie. Szczególną sympatię zyskało dzięki swojej długiej, różnokolorowej sierści oraz spokojnemu usposobieniu. Bujne grzywy Highlandów można podziwiać na naszych łąkach i pastwiskach. Nasi Goście mogą też wziąć udział w codziennym karmieniu i czesaniu cielaków. Jest to atrakcja, z której chętnie korzystają osoby w różnym wieku. Zapraszamy do spotkania się z naturą.
Opis wyżynnej rasy krów
Rasa wyżynna (eng. Highland cattle) jest starą szkocką rasą bydła, cechującą się długimi rogami i kudłatą sierścią. Rasa została wyhodowana w północnej Szkocji. Do Australii i Ameryki Północnej trafiła na początku XIX wieku. Powstała w wyniku krzyżówki dwóch ras, czarnej i rudej. Współcześnie, szkocka rasa wyżynna cechuje duża różnorodność barw.
Krowy Highland Cattle znane są z dużej wytrzymałości na warunki naturalne (prawdopodobnie z powodu surowych warunków kraju ich pierwotnej hodowli), a także małej wybredności w spożywanej diecie. W zastępstwie grubej warstwy tłuszczu rasę przed zimnem chroni gruba, kudłata sierść.
Co jedzą Highlandy?
Szkockie bydło w Dębogórze pełni niejednokrotnie funkcję naturalnej kosiarki :). W sezonie wiosennym i letnim krowy wypasane są na łąkach i pastwiskach. Stada muszą być regularnie przenoszone na kolejne, nowe pastwiska żeby zagwarantować ciągły dostęp do traw bogatych w składniki mineralne. Dzięki temu zabiegowi tereny mają również czas żeby na nowo się bujnie zazielenić. W zimie natomiast highlandy karmimy sianem suszonym na słońcu. Nasze krowy są dość wymagające pod kątem spożywanych napojów. Bydło potrzebuje dostęp do czystej, zawsze płynącej, naturalnej wody.