Muzeum Szalonego Dziadka

Muzeum Szalonego Dziadka przepełnione jest ciekawymi militarnymi eksponatami. Tę prywatną kolekcję stworzył z ogromną pasją p. Janusz Rau. Każdy element ekspozycji ma swoją historię, niejednokrotnie wesołą i szaloną. Goście Dworu Dębogóra są oprowadzani po muzeum oraz mają okazję usłyszeć m.in. o wystrzałowych pomysłach Szalonego Dziadka, który nadal pracuje nad odtwarzaniem kolejnych eksponatów – niejednokrotnie tylko z rysunków technicznych!

Jak to się wszystko zaczęło?

Pan Janusz od najmłodszych lat zbierał “militaria” i “starocie”. Najpierw były niebezpieczne “łupy” z poznańskiej Cytadeli znoszone do domu. Po nich przyszło zainteresowanie dawnym wojskiem. Lata 1951-1953 to czas służby wojskowej w 4 Szkolnym Pułku Czołgów w Żaganiu, gdzie p. Janusz szkolił się w obsłudze sowieckiego działa szturmowego SU-100. Z kolei w 1956 r. p. Janusz był uczestnikiem „Poznańskiego Czerwca”.

Ciekawostką jest fakt, iż dokładnie to działo na którym jeździł znajduje się w nowo otwartym Muzeum Broni Pancernej na poznańskiej Ławicy (zachęcamy serdecznie do odwiedzenia). Pan Janusz przez wiele lat rozwijał swoją pasję również w Poznaniu na Golęcinie. Na wydzielonej strefie centrum szkoleniowego wojsk lądowych, wspólnie z gronem innych pasjonatów (pro bono) działał na rzecz powiększania kolekcji pojazdów militarnych. Gdy w roku 1991 przeszedł na emeryturę mógł oddać się swojej pasji całkowicie. Z okazji nowego tysiąclecia w 2000 r. postanowił zbudować armatę czarnoprochową, z której odpalił witając XXI wiek. Od tego czasu Szalony Dziadek zbudował ich już ponad 20.

Kolekcja i Święto Dębu

Jeszcze przed wejściem do budynku Muzeum wita Gości samolot AN 2, zwany popularnie ,,Antkiem”. Dębogórski egzemplarz wybudowany został w PZL Mielec w latach 70.

Wewnątrz Muzeum przy wejściu znajdują się armaty czarnoprochowe  m.in. repliki z czasów bitwy po Grunwaldem, kopie armat rosyjskich z powstań narodowych: kościuszkowskiego (1794 r.)  oraz listopadowego (1831 r). Warto zaznaczyć, że część eksponatów Muzeum to oryginały, ale są również wiernie odtworzone repliki.

Druga część ekspozycji prezentuje repliki oraz rekonstrukcje pojazdów mechanicznych. Są to między innymi: samochód terenowy Aro Muscel, rumuńskiej produkcji z lat 70. r., amerykański samochód terenowy Dodge WC-64 „knock-down” KD z 1943 roku, czy niemiecki motocykl na gąsienicach Kettenkrad. W pełnej świetności kolekcję pojazdów militarnych można podziwiać na corocznych obchodach Święta Dębu organizowanych przez Gminę Wieleń. A to dlatego, że większość z pojazdów z  kolekcji p. Janusza jest sprawnych! Ostatni zbudowany przez naszego Dziadka egzemplarz to samochód pancerny BA 64b, który również brał udział w tegorocznej paradzie.

W muzeum znajdują się także rekonstrukcje sylwetek mundurowych żołnierzy z różnych momentów burzliwej historii. Jest tu również figura osiodłanego konia z ułanem, w pełnym oporządzeniu, z Bitwy nad Bzurą z 1939 roku. W jednym z pomieszczeń można też podziwiać panoramę bitwy pancernej ze scenami rodzajowymi. W zbiorach Dziadka nie zabrakło również kolekcji modeli samolotów oraz czołgów.

Eksponaty rosną w liczbę. Szalony Dziadek na miarę swoich sił realizuje kolejne projekty. Zachęcamy naszych Gości do zobaczenia pełnej ekspozycji oraz spotkania się z historią.

Masz pytania? Zadzwoń do nas +48 609 610 147 lub napisz: rezerwacje@debogora.pl